HAKKIMIZDA

Yeşilyalı İlme Hizmet Vakfı

Trabzon ili Arsin ilçe Müftülüğüne bağlı, Yeşilyalı İlme Hizmet Vakfının himayesinde dört ayrı Kur'an Kurslarımızda 600 öğrenci eğitim görmektedir. Eğitim ve Öğretim hayatına 1979 yılında başlayan Yeşilyalı Merkez Erkek Kur'an Kursumuz, binlerce hafız ve onbinlerce öğrencinin ise Temel Öğretim Dini Bilgiler'in yanında Kur’an-ı Kerim’in usulünce okunması sağlanarak arzulanan görev en iyi şekilde yerine getirilmeye çalışılmıştır.

cleenhearts
HAKKIMIZDA

Yeşilyalı İlme HizmetVakfı

Hakkımızda

Trabzon ili Arsin ilçe Müftülüğüne bağlı, Yeşilyalı İlme Hizmet Vakfının himayesinde dört ayrı Kur'an Kurslarımızda 550 öğrenci eğitim görmektedir. Eğitim ve Öğretim hayatına 1979 yılında başlayan 250 öğrenci kapasiteli Yeşilyalı Merkez Erkek Kur'an Kursumuz, Hafızlık alanında bugüne kadar 1600 öğrenci Hafız mezun ederek 15800 civarında öğrencinin ise Temel Öğretim Dini Bilgiler ve Kur’an-ı Kerim’in usulünce okunması sağlanarak arzulanan görev en iyi şekilde yerine getirilmeye çalışılmıştır. Yeşilyalı Merkez Erkek Kur'an Kursu’muzda hafızlığını bitiren öğrencilere yönelik Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlatmış olduğu 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren "Kur'an-ı Anlama Temel Öğretim Programı" 1 yıl hazırlık Arapça ile birlikte 2022-2023 eğitim ve öğretim yılından itibaren ise "İslami İlimler Temel Öğretim Programı" 3 yıl olarak devam etmektedir. Vakfımız himayesindeki Kur’an Kurslarımızdan mezun olan öğrencilerimiz bugüne kadar ülke genelinde, başta “Diyanet İşleri Başkanlığı” olmak üzere bir çok alanda görev almışlardır. Kurslarımız Türkiye ve Dünya genelinde yapılan Hafızlık yarışmalarına katılarak çeşitli başarılar elde etmiştir.
Bu başarılar Bölge birincilikleri yanında şöyledir.
Yeşilyalı Merkez Erkek Kur’an Kursu
Türkiye genelinde yapılan Hafızlık yarışmalarında
3 Türkiye Birinciliği,
3 Türkiye İkinciliği,
2 Türkiye Üçüncülüğü
Dünya genelinde yapılan Hafızlık yarışmalarında
Dünya dördüncülüğü
Dünya beşinciliği dereceleri almıştır.

Eğitim ve öğretim hayatına 2009 yılında başlayan70 öğrenci kapasiteli
Mustafa İmamoğlu Kur’an Kursu’muz ise
1 Türkiye Birinciliği,
3 Türkiye İkinciliği elde etmiştir.

Koru Mahallesi Kevser Kız Kur’an Kursu 150 öğrenci ile Koru Mahallesi Kız Kur’an Kursu’muz ise 80 öğrenci ile eğitim ve öğretime devam etmektedir. Koru Mahallesi Kız Kur’an Kursu’muzda hafizeliğini bitiren öğrencilere yönelik Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlatmış olduğu "Kur'an-ı Anlama Temel Öğretim Programı" Koru Mahallesi Kız Kur’an Kursu’muzda da devam etmektedir.
Diyanet İşleri Başkanlığımızın "Din Âlimi Yetiştirme Projesi"ne uygun yeterli donanımları bünyesinde barındıran geniş kapsamlı "KÜLLİYE" çalışmasına girmiş bulunmaktayız. Öncelikle Allah'ın inayeti, sonrasında halkımızın desteğiyle daha kapsamlı eğitim verebilmesi, öğrencilerimizin hayata daha donanımlı şekilde hazırlanabilmesi için bütün gayretimizle çalışmaktayız. Günümüz şartlarında eğitim ve öğretim kalitesini artırarak milli ve manevi değerlere bağlı Kur'an ahlakı ile ahlaklanmış dinini temel kaynaklardan öğrenen, öğrendiği ile amel eden ve onu tüm insanlara ulaştırma azmiyle bezenmiş nesiller yetiştirmek arzusundayız.
Vakfımız himayesinde 5. kurs olarak 2023-2024 Eğitim Öğretim yılının birinci dönemi içerisinde hizmete aldığımız KÜLLİYE binamızın çevre düzenlemesi ve iç tefrişatındaki eksiklerimiz için bugüne kadar desteğini esirgemeyen siz hayırsever vatandaşlarımızın imkanları nispetinde her türlü yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bugüne kadar devam eden yardımlarınız için teşekkür ediyor, Allah’û Teâlâ’nın rızasına nail olmanızı diliyoruz. Rabbim Cümlemize Aile Huzuru, Sağlık ve Afiyet İhsan Eylesin.
Allah'a Emanet Olun.

تعريف عام بالوقف

تحت رعاية مؤسسة وقف يشيل يالي لخدمة العلم التابعة لدائرة الإفتاء في منطقة أرسين في مدينة طرابزون ، يتم تعليم 550 طالبًا للقرآن في معاهدنا الأربعة المنفصلة.
معهد يشيل يالي المركزي للقرآن للذ كور، والذي بدأ حياته التعليمية والتدريبية في عام 1979 بسعة 250 طالبًا، تخرج منها 1600 طالب في مجال حفظ القرآن برواية حفص عن عاصم حتى الآن ، وتم تزويد ما يقرب من 15800 طالبًا بالتعليم الأساسي للمعرفة الدينية وتلاوة القرآن على النحو الواجب مع التجويد ، تطورت العملية التعليمية بشكل جيد بدءًا من العام الدراسي 2018-2019 م ،حيث بدأت رئاسة الشؤون الدينية "ببرنامج التدريس الأساسي لفهم القرآن" للطلاب الذين أكملوا حفظهم في معهد يشيل يالي المركزي للقرآن للبنين ، كما بدأ تعليم اللغة العربية التحضيرية لفترة سنة واحدة حيث يتعلم الطلاب أساسيات الكلام العربي ومبادئ المحادثة والاستماع والكتابة العربية بحيث يصبحون قادرون على التواصل مع متكلمي اللغة العربية وفهم الكلام العربي و في عام 2022-2023 بدأ التعليم والتدريب ابتداء من العام الدراسي مع "برنامج التربية الأساسية للعلوم الإسلامية" لمدة 3 سنوات والذي يتضمن تعليم العلوم الإسلامية المختلفة من فقه وعقيدة وحديث وتفسير.
شارك طلابنا الذين تخرجوا من دورات القرآن الكريم تحت رعاية مؤسستنا في العديد من المجالات في جميع أنحاء البلاد ، وخاصة المسابقات تحت رعاية "رئاسة الشؤون الدينية". حققت معاهدنا نجاحات مختلفة من خلال المشاركة في مسابقات الحفظ التي أقيمت في تركيا وحول العالم. هذه الإنجازات هي كما يلي إلى جانب البطولات الإقليمية.
بالنسبة لمعهد القرآن الكريم المركزي للبنين
شارك بمسابقات حفظ القرآن الكريم في جميع أنحاء تركيا فحصل طلابه على:
1- المركز الأول ثلاث مرات
2- المركز الثاني ثلاث مرات
3- المركز الثالث
وشارك بمسابقات الحفظ التي تقام حول العالم فحصل على :
1- المركز الرابع في العالم
2- المركز الخامس في العالم
وبالنسبة لمعهد "مصطفى إمام أوغلو" :وهو مختص بمرحلة ما قبل الصف الثامن للبنين فقد بدأ مسيرته التعليمية في عام 2009 م بسعة 70 طالبا وتميز على مستوى تركيا باجتهاد طلابه فحصل على :
1- المركز الأول مرة
2- المركز الثاني ثلاث مرات
وبالنسبة لمعهدنا كوثر : وهو مختص بتعليم الفتيات قبل الصف الثامن فهو مستمر مع 150 طالبة .
وبالنسبة لمعهدنا "كورو": وهو مختص بتعليم الفتيات بعد الصف الثامن فهو يواصل التعليم والتدريب مع 80 طالبة.
بالإضافة إلى استمرار "برنامج التدريس الأساسي لفهم القرآن" الذي بدأته رئاسة الشؤون الدينية للطالبات اللواتي أكملن حفظ القرآن في معهد كورو .
لقد بدأنا التعليم في الكلية الواسعة ، والتي تتضمن معدات مناسبة لـ "مشروع تدريب العلماء الدينيين" بإشراف رئاسة الشؤون الدينية.
بفضل الله وعونه ثم بدعم من شعبنا ، نعمل بكل جهودنا لتوفير تعليم أكثر شمولاً وإعداد طلابنا للحياة بطريقة أفضل. في ظروف اليوم ، نريد تربية أجيال تتعلم أخلاق القرآن ودينهم من المصادر الأساسية ، ويعملون بما تعلموه وتزيدهم تصميمًا على إيصاله إلى جميع الناس ، من خلال زيادة جودة التعليم والتدريب ، اعتمادًا على القيم الوطنية والروحية.
نتمنى من مواطنينا المحبين للخير ، الذين لم يدخروا دعمهم حتى الآن ، أن يستمروا بدعمهم بكل طريقة ممكنة لأنه ما تزال هناك نواقص في مرافق الكلية مثل تنسيق الحدائق والأثاث الداخلي لمبنى الكلية الواسع ، والذي وضعناه في الخدمة في الفترة الأولى للعام الدراسي 2023-2024 كالدورة الخامسة تحت رعاية مؤسستنا.
نشكركم على مساعدتكم المستمرة حتى الآن ، ونتمنى لكم من الله تعالى دوام التوفيق لفعل الخيرات.

back top